Ana Sayfa Bavyera Bavyera’da 1 Nisan'dan itibaren kefenli defin başlıyor

Bavyera’da 1 Nisan’dan itibaren kefenli defin başlıyor

-

- Reklam -
- Reklam -

Almanya’ya göçün 60’ıncı yılında, Bavyera eyaletinde yaşayan ve burada toprağa verilen müslümanlar, bundan böyle tabut ile değil, kefenle defnedilebilecekler. Taner TÜZÜN / NÜRNBERG.

Bavyera’da ilk Türk kökenli ve tek yabancı SPD’li Milletvekili olan Arif Taşdelen, 2019 yılından bu yana kefen ile defin için mücadele ettiğini, aşırı muhavazakar bir parti olan CSU’nun iktidarda olmasına rağmen , kararın meclisten geçtiğini söyledi. Çapasının meyvesini aldığını belirten Arif Taşdelen şunları söyledi.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'Bayerischer Landtag' görseli olabilir
Bavyera’da ilk Türk kökenli SPD’li Milletvekili Arif Taşdelen

SIRADA TÜRKÇE DERS VAR

Türkçe ana dil dersi konusunda daha başarılı olamadım ama keten ile defnedilme yani tabutsuz defnedilme konusunda başarılı olduğum için mutluyum. Bugün bütün Bavyeradaki Müslümanlara bu müjdeyi vermek istiyorum.

KEFENLİ DEFİN 1 NİSANDA BAŞLAYACAK

1 Nisan’dan itibaren vefat eden akrabalarımızı burada kefen ile defnetilebileceğiz. Şimdi diyeceksiniz ki çok önemli bir konu değil ,bazı insanlar Türkiye’de defnedilmek istiyor veyahut zaten tabut ile defnedilmek istiyor, kefen onlar için şart değil diyebilirsiniz, ama şunu söyleyebilirim o insanlar için bile bu parlamentodan gelen önemli sinyaldir.Burada yaşayan insanları kültürleri ile örf ve adetleri ile kabul ediyoruz,bunlar bu Bavyeranın bir parçasıdır o yüzden yani kefen ile defnedilmek isteyen insanlar için kefenle defnedilmek önemlidir.Bu insanlarımız 40 50 yıldır istedikleri gibi yaşayamadılar.Bundan böyle,Bavyera’da en azından son ebedi yolculuğa gittiklerinde istedikleri şekilde gidebilecekleri için çok mutluyum.

HUZUR İÇİNDE YATIYORLAR

Almanya’nın 16 eyaletinden 13’ünde kefen ile defnedilme mümkündü. Bavyerada maalesef mümkün değildi . Bunu başarabildiği miz için çok mutluyum Nürnberg’de 2008 yılından itibaren kentin güneyindeki kabristanda, Müslümanlar için bir yer tahsis edildi, burada yüzlerce Müslüman huzur içinde yatmakta ve artık bundan sonra örf, âdet ve dinlerine uygun şekilde kefen ile de defnetilebilecekler.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Allegro Türk Müziği Korosu İzleyenleri Büyüledi

Orkestra Şefi ve Keman Sanatçısı Taner Bekmezci yönetiminde Allegro Türk Müziği Korosu tarafından icra edilen Yeşilçam Film Şarkıları, 23 Eylül Cumartesi günü...

Göç hikayesini anlattı