Ana Sayfa Bavyera DİTİB, Bavyera’da İslam Din Derslerini Müslüman öğretmenlerin vermesini istedi

DİTİB, Bavyera’da İslam Din Derslerini Müslüman öğretmenlerin vermesini istedi

-

- Reklam -

DİTİB Kuzey ve Güney Bavyera Eyalet Birliğinden okullarda İslam dersi açıklaması. Bavyera’da İslam Din Derslerini Müslüman öğretmenlerin vermesi istendi. Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

Almanya’nın Bavyera eyaletinde faaliyette bulunan DİTİB Kuzey ve Güney Eyalet Birlikleri müşterek bir açıklama yaparak, 2014 yılında İslam Dersi ( bekanntniesorientiert) konusunda müracaatta bulunulduğunu, ancak Bakanlığın, Müslüman din cemaatlerini muhatap almadığı vurgulayarak, “ DİTİB olarak anayasal hakkımıza aykırı olan İslam Dersini desteklemediklerini bildirdiler.

Açıklamada, Bavyera okullarında 2009 yılından bu yana Eğitim Bakanlığı tarafından İslam Dersi ( nicht-bekenntniorineterter islamunterricht ) verilmektedir. 2021-2022 yılı itibari ile bu derslerin daha da yaygınlaşması planlanmaktadır ifadelerine yer verilerek, DİTİB ‘in istediği İslam dersi ile Bakanlığın İslam dersleri arasında farklılıklar var denildi.

BAKANLIĞIN AMACI DİN ÖĞRETMEK DEĞİL

Bakanlığın İslam derslerinde, amacın din öğretmek değil, Müslümanların entegrasyonunu sağlamak ve olası bir radikalizmin önüne geçmek olduğu açıklandı .Ders içeriğini bakanlığın kendisinin tek başına tespit ettiği ve Öğretmenlerin Müslüman olma zorunluluğu olmadığı ve Müslümanların dini görüşüne uygun olmayan konuların da kabul edilebileceği sıralandı.

DİTİB’İN İSTEĞİ ŞÖYLE

İslam Din Dersleri anayasal bir haktır. Amacı, çocuklarımızın dinlerini öğrenmeleri, dini kimliklerini geliştirmeleri ve aidiyet duyguları oluşturulmalarıdır. Ders içeriğini Müslüman teşkilatlar ve bakanlık birlikte tespit eder.Öğretmenleri Müslüman olmak zorundadır ve yaşam tarzlarında da çocuklara örnek olacak kimselerdir.Ders kitaplarının içerikleri İslam dinine uygundur. Dini cemaatler uygun olmayan ders kitaplarının kullanılmasına itiraz eder ve kullanılmasını engelleyebilir.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA