Ana Sayfa Avrupa AB'nin iki kurumunun rekabet ve hiyerarşi kavgaları Türkiye’ye faturalandırılmaya çalışılıyor

AB’nin iki kurumunun rekabet ve hiyerarşi kavgaları Türkiye’ye faturalandırılmaya çalışılıyor

-

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Ankara ziyaretinde yaşanan ‘koltuk krizi’ hakkında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir açıklama yapma gereği duydu.

AB ile Türkiye arasında yaşanan “koltuk krizi” gerilimi ile ilgili Çavuşoğlu, “Türkiye ilk kez misafir ağırlamıyor” diyerek, olayların büyümesi ve çarpıtılması üzerine açıklama mecburiyeti hissedildiğini dile getirdi.

Konu uluslararası basında Türkiye’nin yaptığı bir “diplomatik gaf”, hatta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın kadınlara karşı olan negatif bakış açısının sembolik bir tezahürü gibi gösterilmesine kadar varan ve bu bağlamda İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırıldığına atıf yapılarak klasikleşmiş Türkiye karşıtı söylemlerin yer bulduğu yayınlar bülteni olarak servis edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ziyarette oturma düzeninin AB tarafından gelen talepler doğrultusunda hazırlandığını ve bu taleplere itina ile uyulduğunu açıkladı.

Bu iki Avrupa Birliği Kurumunun kendi aralarındaki rekabet ve hiyerarşi kavgalarının bu bağlamda Türkiye’ye faturalandırılmaya çalışılması ve bu suni gündem üzerinden Türkiye’nin AB Üyeliğine zaten karşı olan kesimlerin, ezelden Türk ve Müslüman karşıtı olan Aşırı Sağ ile birlikte, tekrar Türkiye’nin AB Üyeliği konusunda düşmanca yaklaşımlarını, Türk- ve Islamofobik ön yargılarını ifade edebilmeleri için yeni bir sahne olarak kullanıldı.

Konunun bu seviyede tartışılması ve böyle manipülatif bir şekilde servis edilmesi, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız tarafından tepki ile karşılandı. Günden güne büyüyen tepkiler ve yapılan açıklamalar sonucunda Avrupa Basınında Türkiye’nin sadece talep edilen protokollere uyduğu ve sorunun AB kurumlarının iç rekabetinden kaynaklandığı tespit ve ifade edildi.

Haber: Erkan Yüksel

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA