Ana Sayfa Almanya Dachau Toplama Kampı'nın Kapatılmasının 76. Yıl Dönümü

Dachau Toplama Kampı’nın Kapatılmasının 76. Yıl Dönümü

-

- Reklam -

Dachau Toplama Kampı’nın Kapatılmasının 76. Yıl Dönümü.

Almanya’nın Münih şehrinde bulunan ”Dachau Toplama Kampı” 76 yıl önce, 29 Nisan 1945’te Amerikan askerleri tarafından kurtardı. Dachau toplama kampı, Nazi rejiminin ilk toplama kampıydı ve en uzun süredir var olan kamptı. Aralarında 23 Türk’ün de bulunduğu 41.000’den fazla insan öldürüldü. Dachau toplama kampına, önceleri komünistler, sosyal demokratlar, muhafazakarlar ve liberal parti üyeleri getirilmiş, zamanla esir edilen Fransa, Belçika ve Rus askerlerinin yanı sıra Yehova şahitleri, Museviler, Papazlar ve Eşcinseller de getirilmiştir. Ayrıca Nazi Almanya’sının ve polisin öldürülmesini istediği gizli kişiler de bu kampa getirilerek infaz edilmişlerdir.

Kamptaki esirler, ülkedeki bina inşaatlarında, yol ve silah yapımında kullanılmış, hatta cesetlerinin yakılacağı krematoryumları bile esirler kendileri yapmışlardır. Tam sayı bilinmemesine rağmen 33 ülkeden, toplam 200.000 kişinin bu toplama kampında esir tutulduğu bilinmektedir. Daha sonraları Alman doktorların tıbbi deneylerinde kullanılan esirler iyice vahşetin pençesine düşmüşlerdir.

2. Dünya savaşının bitmesi ve bu savaşın Nazi Almanya’sının çöküşüne sebep olmasıyla birlikte 76 yıl önce, 29 Nisan 1945’te Amerikan askerleri Dachau toplama kampını kurtardılar. Esirler kurtarılmış ve suçlular mahkemeye çıkarılarak cezalandırılmıştır. Dachau toplama kampı, daha sonra müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçilere açılmıştır.

Korona salgını nedeniyle önceki yıl olduğu gibi halka açık bir anma etkinliği olmayacak. Anma töreni büyük ölçüde sanal olarak gerçekleşecek.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA