Ana Sayfa Avrupa Avrupa sofralarına proteini yüksek yeni gıda

Avrupa sofralarına proteini yüksek yeni gıda

-

- Reklam -
- Reklam -

AB’de ”Un solucanının kurutulmuş larvaları, bütün bir atıştırmalık veya öğütülmüş olarak satılabilir.”

AB ülkeleri, Avrupa Komisyonu’nun kurutulmuş sarı un kurtlarının AB’de yeni bir gıda türü olmasına izin verme önerisini onayladılar. Bu, böceğin AB pazarında yeni bir gıda olarak ilk onayıdır. Bundan önce bilimsel bir değerlendirme yapılmıştı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, sarı un kurdu böceğinin larvaları bir bütün olarak bir atıştırmalık olarak veya bir dizi gıdada, örneğin protein ürünlerinde, bisküvilerde veya makarnada toz formunda bir bileşen olarak kullanılabilir.

Dünya çapında milyonlarca insan her gün böcek tüketiyor. Çiftlikten masaya stratejisi, böcekleri daha sürdürülebilir bir gıda sistemine geçişi destekleyebilecek alternatif bir protein kaynağı olarak tanımlıyor. Dünya Gıda Örgütü (FAO), böcekleri yüksek yağ, protein, vitamin, lif ve mineral içerikli sağlıklı bir besin kaynağı olarak görüyor.

Daha düşük çevresel etkileri ve yüksek besin değerleri sayesinde, böcekler sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak kabul ediliyor. Dünyanın birçok yerinde cırcır böcekleri, çekirgeler ve yemek kurtları zaten günlük yaşamın bir parçası. Avrupa’da böcek içeren yiyeceklerin satışı genel olarak yasaklı değil. EFSA’ya göre, şu an 14 böcek ürününün “inovatif gıda” kapsamına alınıp alınmaması konusu değerlendiriliyor.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı