Ana Sayfa Almanya Almanya'da enflasyon rakamları açıklandı

Almanya’da enflasyon rakamları açıklandı

-

- Reklam -

Almanya’da enflasyon rakamları açıklandı.

Almanya’da Nisan 2021’de tüketici fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,0 arttı. Böylelikle, KDV oranlarının geçici olarak indirilmesinin bitiminden bu yana enflasyon oranı art arda dördüncü ayda arttı. Almanya bu seviyeye en son Nisan 2019’da ulaşmıştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Nisan ayı verilerini açıkladı. Genel olarak mal fiyatları, Nisan 2020’den Nisan 2021’e kadar yüzde 2,6 arttı. Enerji ürünleri fiyatları, Mart 2021 4,8 arttı. Bir önceki yıla göre yüzde 7,9 daha yüksek.

Özellikle akaryakıt ( yüzde 23,3) ve kalorifer yakıtı (yüzde 21,1) yıl içinde daha pahalı hale gelirken, elektrik fiyatları (yüzde 0,2) düştü. Gıda fiyatları yüzde 1,9 arttı. Süt ürünleri ve tereyağı (yüzde 2.5) bir yıl öncesine göre daha pahalı. Bitkiler ve çiçekler (yüzde 7,5), kahve ürünleri (yüzde 5,1) ve tütün ürünleri (yüzde 4,5) belirgin şekilde daha pahalı hale geldi. Buna karşılık, cep telefonları önemli ölçüde daha ucuzdu (yüzde 8,3).

Enflasyon oranı nasıl belirlenir?

Enflasyon oranı, Almanya’daki ortalama bir son tüketicinin yıl boyunca para harcadığı belirli mal ve hizmetlerin fiyat artışından hesaplanır. Bu temel ürün sepeti, Federal İstatistik Dairesi tarafından tanımlanır. Bu, gıda, giyim, kira, elektrik, telekomünikasyon, boş zaman harcamaları ve hammaddelerin (örneğin benzin, kalorifer yakıtı) yanı sıra devlet harçları ve vergilerini içerir.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA