Ana Sayfa Almanya Almanya, Herero ve Nama etnik gruplarına karşı işlenen vahşeti soykırım olarak kabul...

Almanya, Herero ve Nama etnik gruplarına karşı işlenen vahşeti soykırım olarak kabul etti

-

Almanya, Herero ve Nama etnik gruplarına karşı işlenen vahşeti soykırım olarak kabul etti

Alman sömürge gücünün Namibya’da işlediği suçlardan 100 yıldan fazla bir süre sonra, federal hükümet Herero ve Nama etnik gruplarına karşı işlenen vahşeti soykırım olarak kabul etti. Almanya önümüzdeki 30 yıl içinde hayatını kaybedenlerin torunlarına 1,1 milyar euro ödeme yapacak.

Geçen yüzyılın başında bir Alman kolonisi olan Namibya’da on binlerce Herero ve Nama’nın toplu katliamına sahne oldu. Güneybatı Afrika’daki zulümlerden bir asırdan fazla bir süre sonra Almanya, Herero ve Nama’ya karşı işlenen suçları soykırım olarak kabul ediyor. Dışişleri Bakanı Maas af diledi.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas Cuma sabahı Berlin’de yaptığı açıklamada, “Namibya ile ortak tarihimizin en karanlık bölümüyle nasıl başa çıkılacağı konusunda anlaşmaya vardığımız için mutlu ve minnettarım” dedi.

1904 ile 1908 arasında, Alman sömürge birlikleri, o zamanlar Alman Güney Batı Afrika’sı olan Herero ve Nama ayaklanmalarını acımasızca bastırdı. Komutan Lothar von Trotha bir imha emri çıkardı. Çölde 80.000’den fazla insan susuzluktan öldü. Tarihçiler, Alman sömürge birlikleri tarafından şimdi Namibya’da gerçekleşen Herero ve Nama katliamlarını 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak değerlendiriyor.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA