Ana Sayfa Bavyera UEFA, Münih stadyumunu gökkuşağı renklerinde ışıklandırmasını yasakladı

UEFA, Münih stadyumunu gökkuşağı renklerinde ışıklandırmasını yasakladı

-

Avrupa Futbol Şampiyonası, UEFA, Münih stadyumunu gökkuşağı renklerinde ışıklandırmasını yasakladı.

Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter, daha önce homofobi ve transfobiye karşı tavır alabilmek için UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e bir mektup göndermişti. Münih Şehir Konseyi tarafından Reiter, Almanya ve Macaristan arasındaki grup maçı vesilesiyle bir kozmopolitlik ve hoşgörü işareti önermek için Alman Futbol Federasyonu ve UEFA’ya başvurması için görevlendirilmişti. Reiter’in Ceferin’e yazdığı mektupta, başvurunun nedeninin “Macaristan’da gay, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel (LGBTIQ) hakları için uygulanan kısıtlamalar” olduğu belirtildi.

Macaristan hükümeti geçtiğimiz günlerde parlamento aracılığıyla eşcinselliğin “reklamına” karşı bir yasa çıkardı ve bu nedenle ciddi eleştirilere yol açtı. Yasa, eşcinsellik ve transseksüel hakkında çocuklara ve ergenlere açık olabilecek bilgileri yasaklamayı amaçlıyor.

UEFA gerekçeli kararında, ”UEFA tüzüğüne göre siyasi ve dini açıdan tarafsız bir kuruluştur. Bu özel hareketin siyasi bağlamı göz önüne alındığında, Macaristan ulusal parlamentosunun bir kararına yönelik bir mesajı UEFA reddetmektedir” denildi.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanal

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA