Ana Sayfa Bavyera Nürnberg’de 2. Dünya savaşından kalma hava bombası bulundu

Nürnberg’de 2. Dünya savaşından kalma hava bombası bulundu

-

Nürnberg’de 2. Dünya savaşından kalma hava bombası bulundu. Amerikan yapımı bomba, imha çalışması sonucu etkisiz hale getirildi. Taner TÜZÜN / NÜRNBERG.

Almanya’nın Nürnberg kentinde, inşaat çalışması sırasında, Brunecker sokağında dün saat 11.30,da ( 22 Haziran 2021 ) Amerikan yapımı 2.dünya savaşından kalma, 125 kilo ağırlığında patlamamış ,2 fünyeli bir hava bombası bulundu. Çukur içinde bulunan bomba, saat 19.21 ‘da etkisiz hale getirildi ve Nürnberg rahat bir nefes aldı.

ÇEVRE BOŞALTILDI

Bomba uzmanı Michael Weis, bombanın, 56 kilo patlayıcı kütle içeriğine sahip, orta boy bir bomba olduğu ifade etti. Bu nedenle 300 metrelik bir tahliye çapı belirlendi. Hasenbuck tahsis bahçesi ve çevresinde bulunan işletmeler tahliye edildi. Bölgeden geçen U 1 ve U 2 metroları kesintiye uğradı. İmha çalışmaları sırasında, çevrede çalışan 120 kişi, işi bıraktı. Tahliyeden etkilenen, yakınlarının yanında kalamayan veya eve dönene kadar bekleme süresini atlatamayan sakinler için iki ambulans hazır bekletildi. Çalışmalar sırasında Covid hastasına rastlanmadı. Hava trafiği de kesintiye uğradı.

Bombanın bulunduğu alan

AYNI ALANDA 3.BOMBA

Bilindiği gibi bu geniş alanda, aralıklarla, üç kez, 250 ve 500 kiloluk Amerikan yapımı hava bombaları bulunmuştu.

BOMBA BULUNAN ALANA ÜNİVERSİTE KURULACAK

Birkaç kez bomba bulunan alanda,5 ile 6 bin öğrencili bir teknik üniversite kurulacak. Üniversite ülke çapında bir model karaktere sahip olacak. 240 profesör, yaklaşık 1800 çalışanı olacak ve dersler İngilizce olarak verilecek.

NÜRNBERG YENİ BİR MAHALLE KAZANACAK

Üniversitenin yanı sıra ,bu alanda ayrıca,5 bin konut inşa edilecek.37.5 hektarlık alan ile Nürnberg yeni bir semte kavuşmuş olacak.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanal

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Moosburg’da Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliği Düzenlendi

Münih Moosburg – Freising  Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Ali Naşit Aras, öğrencileri ve velilerinin katkıları ile hazırlanan 18 Mart Çanakkale...