Ana Sayfa Bavyera Würzburg yarasını sarıyor

Würzburg yarasını sarıyor

-

- Reklam -
- Reklam -

Würzburg yarasını sarıyor. Üst düzey yetkililer, kurban yakınları ile konuştu ve acılarını paylaştı. Taner TÜZÜN / WÜRZBURG.

ALMANYA’nın Bavyera Eyeletine bağlı Würzburg kentinde Somalili 24 yaşındaki saldırganın tekbir getirerek, katlettiği üç kurban için, kentte büyük bir anma töreni düzenlenirken, yaralarda sarılmaya başlandı. Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Belediye Başkanı Dr.Michel Schuchardt ile diğer üst rütbeli şahsiyetlerin bir araya gelip, şehir halkı ile bütünleşmesi ve kurban yakınları ile birebir konuşup onlanın acısını paylaşmaları acıyı bir nebze hafifletti.

Anma töreninde, DİTİB Würzburg Başkanı Talat Başkaya, Würzburg Camisi temsilcisi Ahmet Bastürk, İGMG temsilcisi Mürsel Taştan ile diğer Türk temsilcilerinin anma törenine katılması, aynı zamanda kilisedeki duaya katılmaları, şehir halkının acılarını paylaşmaları ve onlarla bütünleşmeleri takdir topladı.

IKG Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik: “Şok İçerisindeyiz” Würzburg’da meydana gelen terör kokan saldırının ikinci gününde polis ve güvenlik birimleri saldırıyı ve arka planını araştırmaya devam ederken şehirde yaşayanlar saldırının şokunu hala üzerlerinden atabilmiş değiller. 40 yıldır Würzburg’da yaşayan ve şehrin kültür tarihi ile ilgili bilimsel çalışmaları ile bilinen Tarihçi Dr. Latif Çelik, “Würzburg böyle bir kötü günü yaşamayı hiç ama hiç haketmedi. Bu saldırıyı yapan sanık çok iyi sorgulanarak kimsenin kafasında en ufak bir soru işareti kalmamalı” dedi.

Würzbug Belediye Başkanı Christian Schuchardt’a başsağlığı dilediğini belirterek, “Bu saldırı toplumun tamamının huzur ve dostluğuna karşı yapılmıştır. Eminim şehirdeki Türkler de en en az Alman komşuları kadar derin üzüntü ve şok içerisindedir. Yakalanan katil zanlısının hastalıklı bir ruh haline sahip olduğu basına yansıması onun suçunu hafifletmemeli. Özellikle bu eylemin yapılmasına perde arkasından destek olan var ise onlara mutlaka ulaşılmalıdır. Würzburg böylesine büyük bir acıyı yaşamayı hiç haketmedi. Hoşgeldin kültürünün en güzel şekilde yaşandığı şehirde bir daha böyle olayların yaşanmaması için şimdi çok daha dikkatli olmalıyız.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine derin üzüntümü belirtip ve başsağlığı dileyerek acılarını paylaşıyorum” dedi. Dr. Latif Çelik ayrıca, şehirdeki göçmen kökenli toplum ile yakın ilişki içerisinde olan şehrin Belediye Başkanı Christian Schuchard’ın sağduyu odaklı açıklanmalarını çok önemli bulduğunu belirterek, “Huzur ve gelecek hepimizindir. Karanlık odakların toplumsal ahengi bozmamasına hepimiz dikkatli olmalı ve özen göstermeliyiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanali

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı