Ana Sayfa Bavyera Fürth’de, Göçün 60. yılında misafir işçilere şükran anıtı açıldı

Fürth’de, Göçün 60. yılında misafir işçilere şükran anıtı açıldı

-

- Reklam -
- Reklam -

Fürth’de, Göçün 60. yılında misafir işçilere şükran anıtı açıldı. Anıtta, sizlere kalben teşekkür ediyoruz yazısı yer alırken, anıtın bir diğer yüzünde bavulla gelen işçi tasvir edildi. Taner TÜZÜN / FÜRTH.

Almanya’nın Nürnberg yakınlarındaki, Marmaris’in kardeş kenti Fürth Eski Belediye Meclis Üyesi Ayhan Yeşil ile SPD üyesi Uğur Pehlivan’ın Şubat 2020 tarihinde verdikleri teklif ile gündeme gelen ve meclisçe oy birliği ile kabul edilen “ Misafir İşçi Anıtı “ nihayet törenle açıldı.

ANIT LUDWİG ERHARD MERKEZİNDE AÇILDI

Almanya’nın ekonomik mucizesinin babası sayılan Fürth doğumlu, Ludwig Erhard Zentrum’da, ( Merkezinde ) sanatçı Andre Jeschar tarafından yapılan ve bir yüzünde misafir işçilere kalben teşekkür yazısı bulunan, bir tarafında elinde bavulla gelen ilk kuşak işçiyi, bir diğer tarafında ise ilk gelen erkek ve daha sonra kadın işçileri tasvir eden figürlerin yer aldığı anıt açılışında, Fürth Belediye Başkanı Dr.Thomas Jung, Nürnberg Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Eski Meclis Üyesi Ayhan Yeşil, ilk kuşak annesi Mesude Yeşil, torunu Mehmet Yeşil, Nürnberg Türk Toplumu Başkanı Bülent Bayraktar, DİTİB Fürth Başkanı Refet Avcı, Bavyera Milletvekili Petra Gutenberger ile çok sayıda Türk ve Alman davetli hazır bulundu.

10 BİN TÜRK YAŞIYOR

Bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Thomas Jung, Fürth’ e ilk gelen İtalyan işçiler olduğunu, ama şimdi Türklerin ilk sırayı aldığını,129 bin nüfuslu kentte 10 bin Türk’ün yaşadığını belirtti ve onlara müteşekkiriz dedi. Ayhan Yeşil’de konuşmasında, ” Sembolik “ , olarak küçük ama “ Manevi Değeri “ çok yüksek olan anıtın açılmasını sevinçle karşıladıklarını belirterek, ekonominin babası Ludwig Erhard’ın doğduğu şehirde anıtın açılmasının önemli olduğunu söyledi.Annesi ilk kuşak misafir işçi olan Annesi Mesude Yeşil ise, Fürth’de Grundig firmasında iş başı yaptığını ifade etti.

Son dakika haberleri için sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/bavyeratv
https://www.instagram.com/bavyeratv/
https://www.twitter.com/bavyeratv
https://www.youtube.com/bavyeratvhaberkanal

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Allegro Türk Müziği Korosu İzleyenleri Büyüledi

Orkestra Şefi ve Keman Sanatçısı Taner Bekmezci yönetiminde Allegro Türk Müziği Korosu tarafından icra edilen Yeşilçam Film Şarkıları, 23 Eylül Cumartesi günü...

Göç hikayesini anlattı