Ana Sayfa Almanya Almanya’da Türk Varlığının 60 Yılı Sempozyumu

Almanya’da Türk Varlığının 60 Yılı Sempozyumu

-

1961 yılında Türkiye ve Almanya arasında imzalanan İşgücü Antlaşmasının bir sonucu olarak, bugün Avrupa’da en yoğun Türk nüfusuna ev sahipliği yapan ülke Almanya’dır.

60 yıl önceki misafir işçi nitelendirmesinden, ilerleyen dönemlerde göçmene ve akabinde yerli kimliğine geçiş sürecinin aşamaları hem Türk hem de Alman toplumu açısından izlenildiğinde; Federal Almanya Cumhuriyetinin yabancı, göç ve göçmenlik, uyum, katılım, çoğulculuk ve benzeri konular etrafında yıllar içinde edindiği tecrübe de göz önüne serilmektedir. İçinde yaşadıkları ülkeye ekonomi, kültür, eğitim, siyaset, spor, sanat, ticaret ve benzeri birçok açıdan katkı sunabilmiş, hukuk sistemine ve toplumsal hayata uyumda azimle gayret göstermiş olan Almanyalı Türkler, bugün gelinen noktada göç ve göçmenlik söyleminin ötesine geçerek toplumun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ebeveynlerin her ikisinin de Almanya’da doğup büyüdüğü, toplumsallaştığı ve okul mezuniyeti aldığı Türk aile modeli yaygınlık kazanmış, zaman içinde Almanya’nın çok kültürlü ortamında, en az iki dilli, eğitim seviyesi giderek yükselen ve Almanya’yı memleket edinirken Türkiye ile bağlarını da önemseyen, Alman vatandaşlığı sahibi, yerli ve bağımsız bir yeni Türk neslinin varlığından söz etmek mümkün hale gelmiştir.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, taşıdığı kurumsal sorumlulukla Türk- Alman Üniversitesi iş birliğinde, tüm bu serüvenin başlangıç noktası kabul edilen 1961 antlaşmasının 60. yıl dönümü vesilesiyle Türk toplumunun bugününe odaklanarak, geçmiş tecrübesi ve gelecek projeksiyonunda onu birçok akademik perspektiften ele alacak bir sempozyum düzenlemektedir.

Almanya’da Türk Varlığının 60 Yılı başlıklı sempozyum tüm dünyadan araştırmacılara açık olarak 4-5 Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenecektir. Kabul edilen metin dilleri Türkçe yanında Almanca ve İngilizcedir.

Sempozyum internet sayfası: https://atv60.tau.edu.tr/

Türkçe çağrı metni için tıklayınız.

Almanca çağrı metni için tıklayınız.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA