Ana Sayfa Bavyera NSU‘nun ilk kurbanı Enver Şimşek’in öldürüldüğü yere adı verilecek

NSU‘nun ilk kurbanı Enver Şimşek’in öldürüldüğü yere adı verilecek

-

Nürnberg’de adı yaşayacak. NSU‘nun ilk kurbanı Enver Şimşek’in öldürüldüğü yere adı verilecek. Bilindiği gibi geçen yılda Jena’da bir meydana Enver Şimşek adı verilmişti. Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

Nürnberg Belediye Meclisi 21 Temmuz 2021 Çarşamba günü, Enver Şimşek’e suikast girişiminin gerçekleştiği Nürnberg ,Schreiberhauer Strasse seviyesindeki Liegnitzer Strasse’deki meydana Enver-Şimşek-Platz ( meydanı) adının verilmesine karar verdi.

Belediye Başkanı Marcus König tarafından sokak tabelasının açılışının anma etkinliğinin bir parçası olarak 13 Eylül 2021’de yapılması planlandı.

SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRİYORUZ

Belediye Başkanı Marcus König, “ Bununla bir sözümü yerine getiriyoruz .Ailenin dileği de bu yönde idi. Bu benim içinde, Nürnberg şehri içinde önemli .Aile ile iletişim halindeyiz ve yasını tutuyoruz “ dedi. Bilindiği gibi, aşırı sağcı terör örgütü ( NSU) ilk cinayet kurbanı Nürnberg’de çiçekçi Enver Şimşek olmuştu.

8 KURŞUNLA VURULDU

Enver Şimşek, Isparta ili Salur’da kasabasında, 4 aralık 1961’de doğdu. Enver Şimşek 24 yaşında Almanya’ya geldi. Mobil çiçek tezgâhlarını işletti . 9 Eylül 2000 tarihinde Nürnberg Lienitzer sokağında satış yaparken, iki NSU’lu tarafından 8 kurşunla vuruldu. Ağır yaralanan Enver Şimşek,11 Eylül 2000 tarihinde hastanede hayatını kaybetti.

JENA’DA ENVER ŞİMŞEK MEYDANI

2020 yılı Eylül ayında, Türingen Eyaletinde bulunan Jena’da bir meydana NSU kurbanı Enver Şimşek adı verilmiş ve bir tören düzenlenmişti. Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz ,de görev bölgesi olan Türingen’deki Jena’daki törende hazır bulunmuştu.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA