Ana Sayfa Bavyera Münih Olimpia Alışveriş Merkezi (OEZ) ırkçı terör suikastinin 5'inci yılı

Münih Olimpia Alışveriş Merkezi (OEZ) ırkçı terör suikastinin 5’inci yılı

-

Münih Olimpia Alışveriş Merkezi (OEZ) ırkçı terör suikastinin 5’inci yılı

Irkçı terör bundan beş yıl önce dokuz kişiyi öldürdü. Münih’teki Olimpia Alışveriş Merkezinde bir suikastçı dokuz kişiyi ırkçı duygularla vurdu. Beş kişi de yaralandı, birçoğu travma geçirdi.

22 Temmuz 2016’da 18 yaşındaki ırkçı terörist Münih’teki Olimpiyat alışveriş merkezinin (OEZ) çevresinde dokuz kişiyi vurarak öldürdü ve ardından kendini öldürdü.

Hayatını kaybeden 9 genç insan, hayatını kaybedenlerin tamamı göçmen. Failin aşırı sağcı duyguları çok geçmeden ortaya çıkmasına rağmen, uzun süre görmezlikten gelindi. Federal Adalet Dairesi, eylemi 2018 yılında ırkçılık olarak değerlendirdi.

Kurbanların yakınları, devletin ve toplumun hala şiddetli ırkçılığın yarattığı tehlikeyi tam olarak anlamadığına inanıyor.

22 Temmuz 2016 yılında Münih Olimpiya Alışveriş Mekezi önünde gerçekleştirilen ırkçı terör saldırısında hayattan koparılan, çoğu genç 9 kurban, 5 yıl sonra olay yerinde düzenlenen etkinliklerde anılacak.

2017 yılında kurbanlar için dikilen anıtın önünde yapılacak 5’inci yıl anma törenine kurban yakınlarıyla birlikte eyalet başbakanı Markus Söder (CSU) ile Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter (SPD) katılarak, birer konuşma yapacak. Perşembe günü saat 13.00’te gerçekleşecek olan anma töreninin ardından, ikinci bir anma töreni de olayın gerçekleştiği saat 17.00’de eski belediye başkanı Christian Ude’nin katılımıyla aynı yerde gerçekleşecek.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA