Ana Sayfa Bavyera Bavyera Başbakanı Söder, yeni korona kurallarını açıkladı

Bavyera Başbakanı Söder, yeni korona kurallarını açıkladı

-

- Reklam -

Bavyera Başbakanı Söder, basın toplantısında yeni korona kurallarını açıkladı. Kısıtlamaların çoğu, özellikle özel sektörde artık geçerli değil.

Başbakan Markus Söder’e göre, yeni korona kurallarıyla Bavyera’ya “yeni bir özgürlük biçimi” gelecek. Söder, Bavyera kabinesiyle istişareler sonrasında, aşılamadaki ilerleme göz önüne alındığında, kesinlikle ilkbaharda olduğu gibi hiçbir kilitlenme veya katı kısıtlama olmayacağını söyledi. Artık dışarıda maske takmak zorunlu olmayacak. Mağazalar ve toplu taşıma için zorunlu maske devam ediyor.

1000’den fazla ziyaretçinin olduğu daha büyük etkinlikler için yalnızca “giriş ve toplantı alanlarında” koruyucu maske takılması gerekecek. Çoğu kapalı alan için maske zorunluluğu devam ediyor. – örneğin mağazalar ve toplu taşıma için. Ancak gelecekte tıbbi koruyucu maskeler de takılabilir. Şu anda Bavyera’da birçok yerde yalnızca FFP2 maskelerine izin verilmektedir.

Söder, 3G’nin yeni Corona düzenlemesinin “kalbi” olacağını vurguladı. Perşembe gününden itibaren, birçok kapalı alana girişin yalnızca tamamen aşılanmış olanlar, iyileşenler ve testi negatif olanlar için mümkün olacak. Başbakan, yerel toplu taşıma, perakende ve özel haneler için istisnalar olacağını açıkladı. Açık havada, yalnızca 1.000 veya daha fazla ziyaretçiye sahip etkinlikler için bir test gerekli olacak. Diskoların ekim ayında da açılmasına izin veriliyor. Ekim ayının başında, kulüp ve diskoların bir buçuk yıldan fazla bir süre sonra Bavyera’da yeniden açılmasına izin veriliyor. Aşılanmış ve iyileşmiş olanların güncel bir PCR testi negatif olması gerekir, bu nedenle hızlı bir test yeterli olmayacak.

Söder, bu açılışın “en cesur karar” olduğunu söyledi. Gastronomi, ticaret ve etkinlikler için yemek ticaretinde korona sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Mağazalarda metrekare sayısına bağlı olarak müşteriler için herhangi bir üst sınır bulunmayacak. Kurallar, kültürel ve sportif etkinliklerin organizatörleri için de gevşetilecek. Söder, “Prensipte tüm olaylar yeniden mümkün” dedi. Oturma ve ayakta durma arasındaki fark ortadan kalkacak. 5.000’e kadar ziyaretçi ile organizatörlerin mevcut tüm alanı kullanmasına izin veriliyor. Ayrıca mevcut alanların yüzde 50’si dolu olabilir.

Hastane trafik ışığı insidans değerinin yerini alıyor. Şimdiye kadar korona kısıtlamalarının temelini oluşturan 7 günlük vaka sayısı artık belirleyici bir kriter olmayacak. Bunun yerine, hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin doluluk durumunu gösteren bir uyarı sistemi olarak hastane trafik ışığı tanıtıldı. İki uyarı seviyesi olacak. Bavyera’da 1200 kişi Kovid-19 nedeniyle yedi gün içinde hastaneye kaldırıldığı andan itibaren sarı seviye uygulanacak. Ardından eyalet hükümeti daha katı kurallar getirecek – örneğin bir FFP2 maskesi gereksinimi, temas kısıtlamaları, etkinlikler için kişisel sınırlamalar. Bavyera yoğun bakım ünitelerinde 600’den fazla korona hastası olduğunda kırmızı uyarı seviyesine ulaşılıyor. O zaman sağlık sistemine aşırı yüklenmeyi önlemek için önlemler tekrar sıkılaştırılacak.

Bavyera okullarında yüz yüze eğitim olacak Söder, dönüşümlü ve uzaktan eğitimin önündeki engellerin kaldırılacağını duyurdu. Şu an için sınıfta da maske zorunluluğu olacak. Sınavlar ortaokullarda haftada üç kez, ilkokullarda haftada iki kez yapılacak. Karantina kuralları gevşetilecek. Söders’e göre ”Öğrenciler düzenli olarak sınava tabi tutulduğundan, öğrenci kimliği kapalı alanlara erişim için test kanıtı olarak yeterli olacaktır” dedi.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA