Ana Sayfa Bavyera Erich-Frank Derneği Münih'te buluştu

Erich-Frank Derneği Münih’te buluştu

-

- Reklam -

Erich-Frank Derneği Münih’te buluştu

T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay Türk ve Alman Üniversiteleri Tıp Fakülteleri arasındaki işbirliğinin somut örneği olarak nitelediği Erich Frank Derneğinin davetinde, İstanbul ve Münih Üniversitesi Tıp Fakültelerinin sadece mesleki alanda değil toplumlar arası anlayış ve yakınlaşmaya verdiği desteği vurguladı.

İstanbul Üniversitesi ile Münih Üniversitesi, (LMU) arasında 1980 yılında iki Üniversite Rektörlerinin katılımlarıyla imzalanan işbirliği anlaşması sonrası 1982 yılında üniversitelerin Tıp Fakilteleri Dekanları Prof. Dr. Ulugay ve Prof. Dr. Peter, tıp mesleği alanında işbirliği yapılması için protokolü imzalamışlardı.

Dernek Baskanı Prof. Dr. Oduncu

1984 yılında ise Münih Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof,.Dr. Heinz Goerke ile İstanbul Tıp Fakültesinden Prof,Dr, Arslan Terzioğlu inisiyatifiyle, adını 1934 yılında Almanya’daki Nazi rejimi baskısından Yahudi ırkına aidiyeti yüzünden ayrılarak Türkiye’ye sığınan ve 25 yıl İstanbul Tıp Fakültesi İç hastalıklar Bölümü Başkanı olarak yüzlerde öğrenci ve hoca yetiştiren ve 1957 de öldüğünde Devlet Töreniyle İstanbul’da Aşiyan asri mezarlığına defnedilen ‘Prof,Dr. Erich Frank’tan alan Derneğin yıllık Yönetim Kurulu Toplantısı sonrası geleneksel olarak düzenlediği toplantıda Başkan Prof,Dr, Fuat Oduncu konuşmasında, ilim alanında fakülteleri öğretim üyeleri, öğrenicileri arasında karşılıklı temas ve bilgi alışverişi, Erasmus Programıyla ve Alman talebelere Tıp Türkçe dersleri vererek İstanbul’da bir süre pratik yapmalarını, ayni şekilde Türkiye’den gelen tıp öğrencilerine yardımcı olduklarını, düzenledikleri mesleki kongreler ve karşılıklı ziyaretlerle sadece tıp alanında değil iki ülke insanı arasında yakınlaşmayı hedeflediklerini söyledi.

En yaşlı ve en genç katılımcılar Prof. Dr.Stotz ve Dr.Güler

Toplantıda bulunan en yaşlı üye 91 yağındaki emekli Üniversite Çocuk Ortopedi Profesörü Dr. Siegfried ile İstanbul Tıp Üniversitesinden gelerek Münih Üniversitesi Tıp Onkoloji Bölümünde doktora yapan 26 yaşındaki Sinan Emre Güler ve katılımcılarla ayrı ayrı ilgilenen T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay ve Eğtim Ataşesi Prof. Çakır, Derneğin var olmasının iki ülke Tıp Fakülteleri arasındaki yakınlaşma ötesinde insanların birbirini daha iyi tanımasına hizmet ettiğini davetten duyduğu memnuniyeti belirtti ve çalışmalarının başarıyla devamını diledi.

Orhan Tinengin

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Türklerin gururu oldu

Almanya’da üniversiteler arasında yapılan yarışmada Ahmet Günay Can ve ekibi ‘Inferno’ yangın söndürme uçak projesiyle birinci oldular. Uçak mühendisi Ahmet Günay Can’ın...