Ana Sayfa Almanya Almanya’da enflasyon zirve yaptı

Almanya’da enflasyon zirve yaptı

-

- Reklam -

Almanya’da enflasyon zirve yaptı

Almanya Federal İstatistik Dairesi, Eylül 2021 verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon oranını yüzde 4,1 olarak onaylandı.

En son 1993 yılı Aralık ayında tespit edilen yüzde 4.3’lük orana ilk kez yaklaştı.

Geçen yılın aynı ayına göre tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim olarak ölçülen Almanya’daki enflasyon oranı Eylül 2021’de yüzde 4,1 idi. Temmuz ve Ağustos 2021’in önceki iki ayında, yüzde 4’ün biraz altındaydı.

Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) de bildirdiği gibi, tüketici fiyatları Ağustos 2021’e göre değişmedi. Geçici özel etkiler enflasyon oranını artırmaya devam ediyor.

Yüksek enflasyon oranının, 2020’deki düşük fiyatlardan kaynaklanan baz etkileri de dahil olmak üzere çeşitli nedenleri var. Özellikle 2020’nin ikinci yarısında KDV oranlarının geçici olarak düşürülmesi ve bir önceki yıl petrol ürünleri fiyatlarının düşmesi genel enflasyonu artırdı. Buna ek olarak, yukarı yönlü ekonomik seviyelerdeki önemli fiyat artışları gibi, şimdiye kadar sadece kısmen veya zayıflayan, tüketici fiyat endeksine yansıyan krizle ilgili etkiler de bulunmaktadır.

Enerji fiyatları yıl içinde yüzde 14,3 oranında sert yükseldi Bir bütün olarak mal fiyatları, Eylül 2020’den Eylül 2021’e kadar ortalamanın üzerinde yüzde 6,1 arttı. Her şeyden önce, enerji ürünleri fiyatları yüzde 14,3 ile genel enflasyonun oldukça üzerindeydi. “Bunun için fiyat artış oranı üst üste üçüncü ay arttı.

Federal İstatistik Ofisi’nin “Tüketici Fiyatları” bölümünün başkanı Christoph-Martin Mai, yılın başında uygulamaya konan CO2 vergisi, enerji ürünleri için fiyat artış oranını da artırıyor ”dedi. Kalorifer yakıtı yüzde 76,5, gözle görülür şekilde daha pahalı hale geldi. Almanya’da Doğal gaz yüzde 5,7 ve elektrik yüzde 2,0 arttı.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA