Ana Sayfa Bavyera Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid'in torunu olan Orhan Osmanoğlu, Münih'te konferans düzenledi

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in torunu olan Orhan Osmanoğlu, Münih’te konferans düzenledi

-

- Reklam -

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in torunu olan Orhan Osmanoğlu, Münih’te konferans düzenledi

UID Münih Teşkilatı tarafınca düzenlenen konferansta, 2. Abdülhamid Han’ın 4’üncü kuşak torunu Orhan Osmanoğlu, Sultan 2. Abdülhamid’in devlet adamlığını ve hanedan ailesini anlattı.

T.C Münih Başkonsolosu Mehmet Günay , Eğitim Ateşesi Prof. Dr Mustafa Çakır, Din Hizmetler Ateşesi Sıddık Yılmaz, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşen konferans, katılımcılardan tam not aldı.

Osmanoğlu, konferansta, Abdülhamid Han dönemi ile, günümüzde yaşananların benzerlik taşıdığını, bunun bir tesadüf olmadığını söyledi.Abdülhamid Han’ın, ülkenin zor bir zamanında tahtı devraldığını, buna rağmen eğitime önem vererek, ülkenin en ücra köşelerine eğitim kurumları açtığını söyledi.Bugün hizmet veren bir çok hastane ve eğitim kurumlarının Abdülhamid döneminde yapıldığını, Marmaray, Köprü ve Kanal İstanbul gibi önemli bir çok projelerinde Abdülhamid tarafından tasarlandığını dile getiren Osmanoğlu, bugün bu projelerin hayata geçirilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Hanedan üyelerinin, yıllarca hak etmedikleri zorluklar içinde yaşamasına rağmen , hiçbir zaman Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti hakkında olumsuz bir demeç vermediklerini, kimseye el açmadıklarını , hiç bir yabancı ülkeye şikayette bulunmadıklarını dile getiren Osmanoğlu, sözleri ile dinleyicilerden tam not aldı.Hak etmedikleri bir şekilde sürgün edildiklerini belirten Osmanoğlu, “Yaklaşık 125 – 135 kişi uzaktan ve yakından hanedan üyesi vardır, bunların içerisinden inanın bana yüzde 70’i üzülerek söylüyorum, Türkçe bilmiyor. Keşke o sürgünü bize belirli bir yere yapsalardı ya da sürgün edildiğimiz zaman takip edilseydik.” dedi.

Türkiye’ye 1974’te geldiklerini, vatandaşlık alabilmek için 9 yıl bekletildiklerini aktaran Osmanoğlu, “Yaklaşık 9 sene kendi vatanımızda kimliğimizi alamadık. Kimliğe başvurduk, her sene dosyamız kaybolurdu. Turgut Özal duruma vakıf oldu, vatandaşlığımızı aldık.” diye konuştu.Program, soru cevap şeklinde sona erdi.

Haber: Erkan Balkaya

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA