Ana Sayfa Bavyera Bavyera Eyalet eski Başbakanı Dr. Günther Beckstein onuruna davet

Bavyera Eyalet eski Başbakanı Dr. Günther Beckstein onuruna davet

-

- Reklam -

Bavyera Eyalet eski Başbakanı Dr. Günther Beckstein onuruna davet

Münih Türk Medyası TÜDEK (Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu) işbirliğiyle, Bavyera politika arenasında 1974 yılından itibaren yer almış ve son olarak Eyalet Başbakanlığında bulunmuş Dr.Günther Becktsin (CSU) onuruna bir davet verildi.

Münih Türk medyasınını ‘corona salgını’ dolayısı ile 25 Mart 2020 planlanıp yapılamayan Eyalet eski Başbakanı Dr.Günther Beckstein onuruna davet, ‘Tüdek’ işbirliğiyle 30 davetlinin katılımıyla Marmaris Lokantasında bugün gerçekleşti.

Davetlileri selamlayarak yaptığı açılış koşmasında basın duayeni Orhan Tinengin, 1984 yılında, TC Münih Başkonsolosluğunda Türkiye’ye yapacakları ziyaret münasebetiyle Bavyera Parlamentosu üyelerine verilen davette karşılaştığı Dr. Beckstein’nın, bunu takip eden yıllarda İçişleri Bakanı olarak ( 1993-2007) daha sonra Eyalet Başbakanı (2007-2008) olarak her zaman Türk basın mensubunun davetlerine katılarak, kendi makamında kabul ederek geliştirdiği iyi ilişkilere teşekkürle kendisine ” Şükran Plaketi” takdim etti.

Türkiyeyi 45 defa ziyaret ettiğini belirten Dr. Beckstein de Alman toplumu içinde yer alan Türkiyelilerin, zaman zaman ortaya çıkan politik dalgalanmalara rağmen birlikte yaşama kararlığıyla toplumda yer aldığını ve Türk medyasının üstüne düşen görevi yerine getirirken kendilerinin yanında oduğunu ifade etti.

T.C. Başkonsolossu Dr. Mehmet Günay daha önce Konsolos olarak Münih’te görev yaptığı dönemden tanıdığı Beckstein le bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirttirken, Türkiye/Almanya İşgücü Alaşmasının 60. yılını kutladığımız günümüzde, Türkiye’den işgücü olarak gelenlerin bugün artık toplumun her kesimininde, işadamı, kültür, sanat ve ilim dallarında yer aldıklarını belirtti ve örnek olarak davette olanlardan Bavyera Üstün Hizmet Madalyası alan basın mensubu Orhan Tinengin, Federal Alman Devlet Başkanı Steinmeir’den ” Alman Devlet Nişanı” alan Onkoloji Profesörü Dr. Fuat Oduncu, Ekonomi Profesörü Dr. Kemal Orak, Kulak/Burun/Boğaz Dr. Prof. Murat Baş’ı gösterdi.

Toplantı Türk mutfağı ikramı eşliğinde aralarında Dr.Beckstein zamanında yöneticilikte bulunmuş katılımcıların da olduğu davetliler ile Türk/Alman basın çalışanı karşılıklı görüşme ve geçmişi anarak bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

Haber: Orhan Tinengin

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA