Ana Sayfa Bavyera Doğu Türkistan Soykırımı Münih’te anlatıldı

Doğu Türkistan Soykırımı Münih’te anlatıldı

-

- Reklam -

Doğu Türkistan Soykırımı Münih’te anlatıldı

Avrupa Doğu Türkistan Birliği’nin organizasyonunda, toplama kampları şahitlerinden Fransa’dan Gulbahar Haitiwaji ve Hollanda’dan Kalbinur Sıdık, iki hafta sürecek olan, Almanya konferansları turu 7 kasım pazar günü Münih’te başladı. Konferans 20 kasım Cumartesi günü Karlsruhe’ de sona erecek.

Fransa’dan Çin’e davet edilip tutuklanan, sorgulanan ve istismar edilen Uygur yazar Gülbahar Haitiwaji yaşadıklarını Münih’te vatandaşlara anlattı. Haitiwaji, kampta yaşadığı zor günlerden bahsederken, kadınların aşılama bahanesiyle kısırlaştırılmaya götürüldüklerini de söyledi.

“29 Ocak 2017’den 12 Mart 2019’a kadar gözaltı merkezinde ve toplama kampında alıkonuldum” diyen Uygur yazar, “Gözaltı merkezlerinde veya toplama kamplarında yaşam koşulları çok kötü. Normalde 15 veya en fazla 20 kişinin kalabileceği odalarda 30-40 kişilik gruplar halinde tutuluyorduk. Çok kötü şartlarda hazırlanan, insan sağlığına zararlı şekilde bekletilmiş yiyecekler veriliyordu. Kaldığımız toplama kampında kışın sıcaklık eksi 30 dereceyi gösterirken bizler dışarıda kalmak zorunda bırakılıyorduk. Sözde bizlerin güneş görmesi gerektiğini ve aydınlığa çıkardıklarını söylüyorlardı” dedi.

Birleşmiş Milletler, 2018 yılında en az 1 milyon Uygur’un rızaları dışında kamplarda tutulduğunu belirtti. Uygur diasporası ise bu sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyor.

Gulbahar Haitiwaji ve Hollanda’dan Kalbinur Sıdık, iki hafta sürecek olan, Almanya konferansları turu, Augsburg, Regensburg, Würzburg, Frankfurt, Göttingen, Leipzig, Hannover, Berlin ve Karlsruhe şehirlerinde sabahları basın toplantısı ve akşamları konferans şeklinde olacak, kamuoyunu ve basını ilk elden Doğu Türkistandaki zulüm ve soykırımı hakkın da bilgilendirmek amacıyla düzenleniyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA