Ana Sayfa Almanya Omicron: Almanya'da tespit edilen varyant endişe yaratıyor

Omicron: Almanya’da tespit edilen varyant endişe yaratıyor

-

- Reklam -

Omicron: Almanya’da tespit edilen varyant endişe yaratıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “endişe verici” olarak sınıflandırdığı bilimsel adı B.1.1.529 olan varyant, dünya çapında ilk kez Perşembe günü Güney Afrika’da bildirildi. Bilim adamlarına göre, Omikron, alışılmadık derecede fazla sayıda mutasyon nedeniyle şu anda yaygın olan Delta varyantından bile daha bulaşıcı olabilir ve aşıları daha az etkili hale getirebilir.

Güney Afrika’daki yayılma nedeniyle, federal hükümet bölgedeki toplam sekiz ülkeden Almanya’ya girişler büyük ölçüde kısıtlandı. Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Mozambik, Eswatini, Malawi ve Lesotho bu Pazar gününden itibaren virüs varyant alanları olarak sınıflandırılacak

Almanya’da koronavirüsün yeni Omikron varyantının ilk iki vakası doğrulandı. Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek, iki yolcunun 24 Kasım’da Güney Afrika’dan bir uçakla Münih’e geldiğini söyledi.

Delta varyantının ortaya çıkmasından bu yana, koronavirüste hiçbir yeni mutasyon, Güney Afrika’da yeni keşfedilen kadar büyük bir endişeye neden olmadı. Bilimsel olarak B.1.1.529 olarak bilinen ve aynı zamanda Yunanca omicron harfinden adını alan varyant hakkında şimdiye kadar çok az şey biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çok sayıda mutasyon nedeniyle yeni varyantı “endişe verici” olarak sınıflandırıyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA