Ana Sayfa Almanya ‘Zorunluluk yerine, ikna edin!

‘Zorunluluk yerine, ikna edin!

-

- Reklam -

Almanya Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) Başkanı Thomas Mertens toplumun ikiye bölündüğü ve insanlar üzerinde gereksiz baskı oluşturacağı gerekçesiyle aşıların genel olarak zorunlu hale getirilmesine karşı olduğunu belirtti.

FEDERAL Meclis tarafından gelecek mart ayında karara bağlanması beklenen ve cezai durum gerektiren yasal zorunluluk yerine, ikna edici ve aydınlatıcı kampanyalara ağırlık verilmesini isteyen Mertens, “Yasal düzenlemenin ne kadar faydalı olacağı tam net değil, aşı olmak isteyemeyen birisi, para cezası alsa bile aşı olmaya yanaşmayabilir. Bunun yerine iknaya yönelik aydınlatıcı bilgiler daha yerinde olur“ dedi. Aceleye getirilen aşı zorunluluğunun güncel durum karşısında pek fazla fayda sağlayamacağını ileri süren Mertens, çalışmalarında hatalara yer vermemek için yorumlara değil, somut verilere göre hareket ettiklerini söyledi.

ÇOCUKLARA BOOSTER AŞISI
Diğer yandan artan Omikron varyantlı vakalar karşısında güncellemeye giden STIKO, 12-17 yaş arası çocuklar için de hatırlatıcı Booster aşısı yapılması önerisinde bulundu. Hatırlatıcı aşıların mRNA bazlı BioNTech/Pfizer aşısı olacağını belirten STIKO, aşıların son aşıdan en erken üç ay sonra ve yaş grubuna uygun dozda yapılmasını istedi. Komisyonun onayını olumlu bulduğunu belirten Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) “Gençler ve aileleri şimdi daha rahat karar verebilirler. Booster aşıları 12-17 yaş arası için de önerilebilir“ dedi.

Kaynak: Ali MERCİMEK / MÜNİH

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Türklerin gururu oldu

Almanya’da üniversiteler arasında yapılan yarışmada Ahmet Günay Can ve ekibi ‘Inferno’ yangın söndürme uçak projesiyle birinci oldular. Uçak mühendisi Ahmet Günay Can’ın...