Ana Sayfa Bavyera Uygur Türklerinden Münih'te basın açıklaması

Uygur Türklerinden Münih’te basın açıklaması

-

- Reklam -

Bavyera Parlamento 2. Başkanı Markus Rinderspacher ile Avrupa Uygur Toplum Başkanı Asgar Can, Münih Basın Kulübünde Kış Olimpiyatlarının yapılmakta olduğu komünist Çin’de kültür soykırımı uygulandığını vurguladılar.

Münih Basın Kulübünde düzenlenen basın toplantısında, Bavyera Parlamento 2. Başkanı Markus Rinderspacher (SPD), Avrupa Uygur Toplumu Başkanı Asgar Can, Münih’te vatansız kimliğiyle yaşamakta olan Zulfiye Kasım ile Tibet sorunuyla ilgili film yapımcısı Ralf Bauer, insan haklarının çiğnendiği ve Uygur kökenlilere kültürel uyum adı altında kültürel kimliğin yok edilmesi programı ve çalışma kampları, Uygur kadın ve erkeklerin kısırlaştırılmasıyla Han Çin nüfusunun arttırılması, cinsel tecavüz, psikolojik terör ve cinayetlerle soykırım gerçekleştirildiğini belirttiler.

Avrupa ve batı dünyasının bu gerçeği bilmesine rağmen, yüzyılımızın güçlü devleti Çin ile olan ekonomik bağlar dolayısıyla, her ne kadar Olimpik Komitesi başkanı Alman Thomas Bach’ın Çin sözcüsü gibi ” Olimpiyatlar ülkeleri yakınlaştıran spor gösterileridir” ifadesinin doğruyu yansıtmadığını savunan Rindespacher halkları bir araya getiren Olimpiyat Oyunlarının aslında politik olarak Çin tarafından tiyatro gibi sahnelendiğini ve Olimpiyat meşalesinin bir Uygur bayan atlet tarafından yakılmasının da bunun bir parodi olduğuna dikkat çekti.

Asgar Can da Olimpiyat Oyunlarının 2. kez Çin’e verilmesinin bir hata ve Çin ekonomik baskısı sonucu olduğunu söyleyen Ralf Bauer’in görüşüne katılırken, resmi verilere göre 12 milyon Uygurun yaşadığı özerk bölgede yaşanan katliamlar, halkı yok etme program ve uygulamasının Çin nezdinde daha kararlı ve etkili şekilde sorgulanması ve soykırımı yaptırımın Milletler Topluluğu tarafından karara bağlanmasını istedi.

Haber: Orhan Tinengin

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA