Ana Sayfa Bavyera Doğu Türkistan Avrupa Birliği iftar programı düzenledi

Doğu Türkistan Avrupa Birliği iftar programı düzenledi

-

- Reklam -

Doğu Türkistan Avrupa Birliği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğinde protokol, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri bir araya geldi.

Avrupa Uygur Toplum Başkanı Asgar Can tarafından düzenlenen iftar programı, Münih Mehmet Akif Camii’nde gerçekleşti. Davetliler arasında, Münih Belediyesi Dinlerarası Diyalogdan Sorumlu Komisyon Üyesi Marian Offman, Susanne Odin, Bavyera’daki Evanjelik Lutheran Kilisesi’nin temsilcisi, Münih Şehri Göç Danışma Kurulu Başkanı Dimitrina Lang, UİD Bölge Başkanı Mehmed Mert, DİTİB Bölge Müdürü Aykan İnan, DİTİB Mehmet Akif Cami Başkanı Şenol Mert, Münih Göçmen Meclisi üyesi Erkan Yüksel, UİD ailesinden Özcan Kurt, Münih Türk Eğitim Ocağı Başkanı ve Türk Federasyon GİK üyesi Engin Uyguntürk, Rosenheim bölgesinden iş adamı Öztürk Süt, Nilgün Stauch, FDP Hür Demokratlar partisi yukarı Bavyera bölgesi yönetim kurulu üyesi, FDP Hür Demokratlar Partisi yukarı Bavyera göç ve entegrasyon komite Başkanı, Münih bölgesinin tanınmış iş adamı Nevzat Güney, Avukat Nalan Köse ve Almanya’nın çeşitli bölgelerinden Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, bazı bürokratlar ve Alman davetliler katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda daha sonra dualar edildi.

İftar programında konuşan Avrupa Doğu Türkistan Birliği Başkanı Asgar Can, Türklerin anayurdu Doğu Türkistan, Komünist Çin tarafından işgal edildi. Uygurlar, Çin egemenliğinde acı çekiyor. Rastgele tutuklandılar, mahkum edildiler, hapse atıldılar ve idam edildiler. Yaklaşık yüz yıldan bu yana Çin zulmü artarak devam etti ve bugün Uygurlar bir asimilasyon ve zulüm ile karşı karşıyalar. Müslüman Türk kadınları sterilize ediliyor, anne babasız kalan yüz binlerce çocuk beyin yıkamasına tabii tutularak Çinlileştiriliyor, milyonlarca Uygur Türkü toplama kamplarında işkenceye maruz kalıyor. Erkek olmayan Türk ailelerinin evlerine ”Çinli erkekler yerleştiriliyor ve eşi görülmemiş bir yok etme politikası, gaddarca ve acımazsızca uygulanıyor” dedi.