Ana Sayfa Bavyera Nürnberg’de barış masası kuruldu

Nürnberg’de barış masası kuruldu

-

- Reklam -

Uluslararası Barış Ödülü vermekle ünlenen Almanya’nın Nürnberg kentinde, geleneksel olarak yapılan ‘Barış Sofrası’ etkinliğinde binlerce kişi bir araya geldi. İnsan hakları sokağı ve çevresine, 350’yi aşkın masada çeşitli kuruluşların yanı sıra, bireysel katılımlar oldu. Kazak asıllı Sayragul Sautbay’a, Uygur Türklerine yapılan zülmü dünyaya duyurduğu için ‘Uluslararası İnsan Hakları’ Ödülü verildi.

BARIŞ masası çerçevesinde, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine ve Müslümanlarına yapılan zulmü dünya çapında duyuran Kazak asıllı Sayragul Sautbay’a ‘Uluslararası İnsan Hakları Ödülü’ verildi. Sayragul Sautbay, ödülünü Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König’in elinden aldı. Sautbay, iki yıllık esaretten sonra gizlice Çin’den kaçmıştı. Etkinlikte, Kamile Erdemir’in başkanlığını yaptığı TİM (Türk-Alman Engelliler Derneği), Başkanlığı’nı İlhan Postaloğlu’nun yaptığı, Belediye Uyum Meclis üyeleri de hazır bulundu.

ZORLA DOMUZ ETİ YEDİRİYORLAR
Çin’den gizlice kaçan ve yazdığı kitapta, Uygur Müslümanlarının, Çin’de uzun yıllardır işkenceye maruz kaldığını anlatan Sautbay, toplama kamplarında tutulan milyonlarca Uygur Türk’ünden haber alınamadığını, Çin hükümeti ‘aşırılık’ bahanesiyle Müslüman Uygurlara karşı sert asimilasyon politikaları uyguladığını, Çin’de farklı anaokullarında, bedava yemek yardımı adı altında öğrencilere zorla domuz eti yedirildiğini söyledi. TGMN Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu Başkanı Bülent Bayraktar da, ‘Barış Sofrası’na, dört masa ile katılarak etkinliğe destek verdi. Bayraktar, Bayan Sautbay’a çiçek vererek kutladı ve şunları söyledi:

‘HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR’
“Barış ve insan hakları kenti Nürnberg’den tekrar hatırlatıyorum, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Türk ve Müslüman olan kardeşlerimize yapılan zulmü tüm dünyaya duyurmak hepimizin görevi. Bu doğrultuda tüm siyasi baskılara rağmen bu ödülü Nürnberg Belediyesi’nin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König’in Bayan Sautbay’a vermesi takdire şayan. Bizim ve diğer masalardaki Nürnbergliler ile barış hakkında sohbet etmek korona kısıtlamalarından sonra güzel bir fırsat oldu. Bu önemli etkinlik Ukrayna’daki savaş doğrultusunda da önemli. Tüm dünyada barış ve evrensel insan haklarının uygulanmasını talep ediyoruz.” Daha sonra, Sautbay, Belediye Başkanı Marcus König’in kolunda bütün masaları ziyaret etti ve büyük alkış aldı. Etkinlik 13.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşti.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA