Ana Sayfa Bavyera Türklerin gururu oldu

Türklerin gururu oldu

-

- Reklam -
- Reklam -

Almanya’da üniversiteler arasında yapılan yarışmada Ahmet Günay Can ve ekibi ‘Inferno’ yangın söndürme uçak projesiyle birinci oldular. Uçak mühendisi Ahmet Günay Can’ın orman yangın söndürme uçak projesiyle yangınlar şimdi daha kolay söndürülecek.

İLK kuşak, ikinci kuşak, Gastarbeiter, uyum derken, Almanya’yı ikinci vatan edinen Türk insanı, politikada söz sahibi oldu. Tıp’ta aşıyı bulup, devrim yarattı, çeşitli spor dallarında Alman Milli Takımı’nın formasını giydi, doktor, avukat, hâkim hatta savcı oldular. Tiyatro ve sinemada yer edindiler. Şimdilerde de, gençlerimiz uçak ve Uzay Mühendisliği dalında adlarından bahsettiriyor. Geleceğin mesleğini seçen gençlerimizden biri de, Nesrin-Ahmet Can çiftinin oğulları Ahmet Günay Can…

ORMAN YANGINLARI ARTTI
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi DLR Almanya genelinde yeni nesil yangın söndürme uçakları geliştirme yarışması düzenledi. Yarışmaya Almanya’dan tüm üniversiteler davet edildi. Stuttgart Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği dalında yüksek lisans programı yapan Nürnbergli Ahmet Günay Can ve ekibinin geliştirdikleri ‘Inferno’ projesi tam not alarak DLR tarafından Almanya birinci seçildi. İklim değişikliği ile Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde orman yangınları arttı. İnsanlar, hayvanlar ve doğa için tehdit oluşturan yangınlara havadan genelde eski uçaklar ile müdahale edilmeye çalışılıyor.

DLR, bu yangınlara yeni nesil uçaklar ile müdahale edilmesini talep ederek, açtığı yarışmada daha verimli, daha hesaplı ve yeni teknolojiyi barındıran uçaklar için yeni fikirler topladı. Bilhassa kolay havalanabilen ve dikey kalkış yapabilen projeler DLR tarafından talep edildi. DLR’in taleplerini en iyi şekilde yerine getiren projeler 4 Ağustos 2022 tarihinde finalde sunuldu. En başarılı ve vizyon sahibi olarak değerlendirilen ‘inferno’ projesi birinci seçildi.

GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞTILAR
Ahmet Günay Can: “Bu proje için ekip arkadaşlarımla gece-gündüz çalıştık. Orman yangınları bizim gibi genç akademisyenleri de çok etkiliyor. Giderek artan yangınlara destek vermek için var gücümüzle üniversite eğitiminde edindiğimiz bilgileri ve yeni fikirlerimizi işledik. Diğer projeler de çok başarılıydı, final çok çekişmeli geçti. Birinci olduğumuz için çok sevinçliyiz. Umarız, projemizi deneyimli bir kurum üretir ve bizim de dünyaya ciddi bir katkımız olur. Bana büyük destek olan aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Üçüncü nesil gençler olarak daha büyük başarılara imza atmak için adayız.”

İLK TEBRİK EDEN SÖDER OLMUŞ
Can kendini ise şöyle tanımlıyor: “Ailem, zamanında Konya’nın Kulu kazasından Almanya’ya göç etmiş, ben de, 22 Eylül 1997 yılında Nürnberg’de doğdum. Bir kız kardeşim var, adı Esra, o da öğretmen oldu. Sank Leonard İlkokulu, Peter Fischer lisesi, daha sonra Stuttgart Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliğini derece ile bitirdim. İlk tebrik eden de Baveyera Başbakanı Markus Söder olmuştu.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA

Arif Taşdelen’den Bavyera İçişleri Bakanına mektup

Bavyera Milletvekili, Bavyera üstün Hizmet madalyalı SPD’li Arif TaşdelenRegensburg’da Turkuaz camii’ne yapılan saldırı sonrası Bavyera İçişleri BakanıJoachim Hermann’a bir mektup yazarak kendisi...

Göç hikayesini anlattı