Ana Sayfa Bavyera Dünya engelliler günü kutlandı

Dünya engelliler günü kutlandı

-

- Reklam -

Nürnberg Türk-Alman Entegrasyon Derneğince düzenlenen etkinliğe rağbet büyük oldu

Geçen hafta 35’inci kuruluş yılını kutlayan Nürnberg Türk-Alman Entegrasyon Derneği, bu kez Dünya Engelliler Gününü kutladı. Fırstclass Even Otel’de gerçekleşen etkinlikte çoğu bayan davetli, kalabalık bir kitle hazır bulundu. Dernek ikinci başkanı Türkan Doğru misafirleri ile tek tek ilgilendi.

İNSAN HAKLARI VE ONURU İÇİN BURADAYIZ

Derneği kurucusu ve değişmez Başkanı Kamile Erdemir, açılış konuşması yaptı. “Değerli misafirler bugün, insan onuru insan hakları, kişisel haklar ve refahın insan için gerekli olduğu için buradayız. Dışlanmak, aşağılanmak, ayrımcılık sorunlarımızı hep birlikte aşacağımız için, günümüzü kutlamak için buradayız”.

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ TARİHÇESİ
Dünya Engelliler gününün tarihçesine değinmek istiyorum, üç aralık dünya, engelliler günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1981 yılanda ilk kez kutlanmış. 1992 ‘de ise onuncu yıl olarak kutlanmış, nihayet 1993 yılında, Birleşmiş Milletler, 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak ilan etmiş. O yıllarda Engelliler için çok mücadeleler verildi. Bizlerde Dernek olarak bu dayanışmanın içinde olmaya çalıştık

BİR ÇOK ETKİNLİĞE KATILDIK
Nürnberg içinde bir çok etkinliğe katıldık. Otobüslere binmekte zorluk çeken engelliler için, trenlere binmek için yürüyüşler yapıldı. Şehir içindeki binalara tuvaletler yapıldı. Bugünlerin ferah ve mutluluk dileği ile bizlere sponsor olan herkese ve dernek dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz, iyi ki varsınız.

SANATÇILAR GEÇİDİ
Konuşmanın ardından Serap Başaran hem DJ’ lig yaptı ve birbirinden güzel şarkılar söyledi. Ardından Görme Engelli sanatçı, Erdoğan Hüseyin davetlileri coşturdu. Hüseyin, bizleri engelli olarak görmeyin, yeter ki birbirimize destek olalım diye konuştu. Sahne alan siyaset insanı Abdurrahman Gümrükçü, siyasetteki i başarısını sahnede de tekrarladı ve Karadeniz’den nağmeler sundu. En o son sahneye, müzisyenler Musti ve Gökhan Kızılırmak eşliğinde tanınmış sanatçı YUNA çıktı. Yuna birbirinden hareketli parçalarla konuklara unutulmayacak bir konser verdi.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA