Ana Sayfa Bavyera Schwandorf kurbanları anılacak

Schwandorf kurbanları anılacak

-

34 yıl önce, Almanya’da ilk kundaklama olayında hayatlarını kaybetmişlerdi.

34 yıl önce 17 Aralık 1988 yılında, Almanya’nın Bavyera Eyaletindeki Schwandorf kentinde, aşırı sağcı Josef S. (17) üç kibritle kundakladığı, Habermier-Haus adlı binada feci şekilde hayatlarını kaybeden Fatma Can (44) ve Osman Can (50) çifti ile Oğulları Mehmet Can (12) ve Jurgen Hübner ( 47 ) adlı Alman, olayın meydana geldiği yerde 17 Aralık 2022 tarihinde yapılacak bir törenle anılacaklar. Kundaklama sırasında Can ailesinin kızları Leyla Kellecioğlu evli olduğundan başka bir evde bulunuyordu. Leyla Kellecioğlu tüm acılarına rağmen Schwandtorf’u terk etmedi.

TÖREN YAPILACAK
Tören, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosluğu ile Schwandorf Belediyesinin müşterek etkinliği ile 17 Aralık 2022 tarihinde olay yerinde Saat 17.00’de başlayacak. Bir müzik parçasının ardından Belediye Başkanı Andreas Feller ile Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz birer konuşma yapacaklar. Ardından kilise papazları ile, Schwandorf DİTİB’ten bir imam dua edecekler.

Leyla Kellecioğlu

Müzik parçası ardından, binanın duvarına çakılı olan plaket’ e çiçekler konulacak. Konuşmaları, din dersi öğretmeni Hülya Ertürk yapacak, Anma törenine Nürnberg’den Türk sivil kuruluşları
temsilcileri katılacak.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,249BeğenenlerBeğen
1,590TakipçilerTakip Et
2,130TakipçilerTakip Et
1,241AbonelerAbone
- Reklam Alanı -

SON DAKİKA